MISKANT - gospodarstwo rolne
Iwona i Eugeniusz Gostomscy
ul.Lisciasta 5
89-620 Chojnice
tel. 790-711-712 dział sprzedaży detalicznej
tel. 696-411-580

www.miskantolbrzymi.pl
www.miscanthusgiganteus.pl

r
Miskant - Budowa i wzrost

Miskant jest wieloletnią trawą kępową. Cześć nadziemna składa się z kilkudziesięciu do ponad stu grubych (ok. 1 cm), sztywnych, wypełnionych gąbczastym rdzeniem źdźbeł o wysokości 200-350 cm. Duża zawartość ligniny i celulozy powoduje znaczną odporność na uszkodzenia mechaniczne i zapobiega wyleganiu w okresie zimowym. Liście są długie spłaszczone lancetowate wyrastają z węzłów, ciemnozielone z białym pasem wzdłuż nerwu głównego i bardzo długo utrzymują się na roślinie, niekiedy przez cały okres zimowy. Kwiatostany nie wytwarzają nasion a w klimacie polskim do nadejścia zimy nie wykształcają się i sa schowane w pochwach liściowych.

Triploidalny gatunek Miscanthus giganteus może być rozmnażany jedynie wegetatywnie za pomocą podziału podziemnych kłączy /rhizomów/, lub poprzez sadzonki otrzymane z kultur "in vitro". Wzrost rośliny rozmnażanej przy pomocy sadzonek korzeniowych/ rhizomów/ rozpoczyna się od kiełkowania pąków, których powinno być minimum 3-4. W przypadku głębokiego posadowienia sadzonek w ziemi wschody występują niekiedy nawet po 30-40 dniach po posadzeniu i sa bardzo nierówne.

Charakterystyczna cecha są silnie rozbudowane podziemne kłącza i głęboki system korzeniowy sięgający do 2,5 m, który powoduje efektywne pobieranie z gleby składników pokarmowych i wody.

Nie występuje w tej roślinie proces wyradzania lub degradacji,ze względu na brak chorób grzybowych, bakteryjnych, wirusowych i szkodników.